Zasady obowiązujące na sali i poza salą treningową

 

  1. Punktualność

Po spóźnieniu na trening (unikamy tego) przed dołączeniem do grupy zgłaszamy instruktorowi swoje przyjście.

  1. Ubiór i ochraniacze treningowe

Zaleca się jak najszybsze nabycie: ochraniacza, koszulki oraz spodni klubowych. Do tego momentu obowiązuje: biała koszulka bez napisów, ciemne, najlepiej czarne spodnie dresowe oraz obuwie do ćwiczeń na sali - czyli z białą podeszwą. Nie ćwiczymy boso.

  1. Ceremonia w czasie treningu Wing Tsun

Wchodząc i wychodząc z sali oddajemy tradycyjny ukłon. Przed i po treningu oddajemy ukłon instruktorowi oraz braciom i siostrom kung-fu.

  1. Dyscyplina na treningu

Wing Tsun nie jest sportem. To sztuka walki. Większość technik jest niebezpieczna. Przez cały czas treningu zachowujemy czujność aby uniknąć kontuzji swoich i innych osób ćwiczących. Nie rozmawiamy w czasie ćwiczeń.

  1. Odpowiednie nastawienie

Przychodzimy na trening jeżeli chcemy poćwiczyć. Jeżeli jesteśmy chorzy, niedysponowani lub nieprzygotowani to robimy sobie wolne   i przychodzimy na następny trening.

  1. Si-Fu lub Si-Hing

 Zwracamy się do instruktora oraz „starszych” adeptów tradycyjnymi zwrotami Si-Fu lub Si-Hing/Si-Je.

  1. BHP na treningu

Noszenie biżuterii podczas ćwiczeń jest zakazane. Unikamy dzięki temu kontuzji. Ubiór sportowy na każdy trening zakładamy czysty. Dbamy o swoją higienę osobistą. Na treningu każdy ćwiczący jest trzeźwy oraz wolny od wszelkich środków dopingujących.

  1. Nadzór instruktora

Techniki walki lub sparing w przypadku Wing Tsun wiąże się z używaniem przeważnie technik niebezpiecznych dla zdrowia lub życia. Dlatego żeby uniknąć kontuzji nie wolno tego robić bez pozwolenia i nadzoru instruktora.

  1. Wing Tsun poza salą treningową

Wing Tsun służy do walki i w tym celu zostało stworzone. Techniki te mogą być bardzo niebezpieczne. Musimy zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego techniki Wing Tsun stosujemy tylko i wyłącznie do obrony siebie lub innych osób. Niedopuszczalne jest stosowanie technik np. w celu popisania się.

  1. Szacunek do innych

Szkoła Wing Tsun jest jak rodzina, ćwiczący są dla siebie „braćmi i siostrami kung-fu”. Tylko w dobrej atmosferze oraz przy wzajemnej pomocy i szacunku możliwe są szybkie i efektowne postępy w opanowaniu wiedzy. Nasza postawa wobec innych ćwiczących jest bardzo ważna, jeśli będziemy utrudniali koledze wykonanie techniki, on niczego się nie nauczy. Dlatego też jesteśmy naturalni i traktujemy innych tak jakbyśmy chcieli, by oni traktowali Nas.